Onder de paraplu van de PGA: Een interview met nieuwe scriba Ineke van Oosten en assessor Jaap Wiersma
In de algemene kerkenraad (AK) van de PGA namen de afgelopen maanden de scriba en assessor afscheid. Hun taken zijn inmiddels overgenomen door twee nieuwe leden: Ineke van Oosten (76), lid van de Hoeksteen en daar scriba, en Jaap Wiersma (60), lid van De Brug en ouderling‑afgevaardigde in de AK. Maar wat doen een scriba en een assessor precies? Ineke en Jaap vertellen er meer over.
Dit artikel is eerder gepubliceerd in Vierklank.
Hoe zijn jullie lid van de AK geworden?
Jaap: “Noem het een roeping, maar vooral mijn nieuwsgierigheid naar de AK speelde mee. Dat maakte me benieuwd toen ik werd gevraagd om De Brug te vertegenwoordigen. Ik ben al jaren betrokken bij mijn wijkgemeente: ooit kwam ik er via een vriend, later ontmoette ik er mijn vrouw, en inmiddels ben ik er al veertig jaar lid. Ook mijn inmiddels volwassen kinderen hebben er altijd een thuis gevonden.”
Ineke: “Ik ben opgegroeid in Canada en ontmoette mijn man in Amerika. Voor zijn werk belandden we weer in Nederland, waar we op een plattegrond zochten naar een kerk in de buurt. We hadden toen twee kinderen en De Hoeksteen was een kinderrijke gemeente. Daar zijn we nu alweer 33 jaar betrokken. In de loop der tijd werd ik pastoraal ouderling en later scriba. Vanuit onze wens om meer betrokken te zijn op de PGA groeide ook mijn nieuwsgierigheid naar de AK.”
Zijn jullie bezige bijtjes?
Jaap: “Zeker, ik ben inkoopmanager, zet me in voor mijn eigen gemeente en sport graag. Ik vind het leuk. Die actieve houding is ooit aangestoken door mijn schoonfamilie, waar het heel normaal was om je in te zetten in je omgeving.”
Ineke: “Ik heb mij ook altijd al actief ingezet. Ik heb van mijn ouders geleerd dat als je talenten hebt, je die ook moet inzetten, ook voor je medemens. Als scriba voor De Hoeksteen heb ik recent nog bijgetekend voor twee jaar. Daarnaast ben ik op mijn 70e nog Italiaanse cultuur en geschiedenis gaan studeren. Binnenkort studeer ik af.”
Wat is jullie indruk van de AK?
Jaap: “Ik loop nu een jaar mee en merk dat er veel meer gebeurt dan ik dacht. In de AK komen uiteenlopende gremia samen, zoals de kerkrentmeesters, diakenen, het ministerie, pastorale ouderlingen en alle wijkgemeenten. Langzaam begin ik de dwarsverbanden te zien. In het begin volgde ik discussies niet altijd, en ook nu heb ik nog genoeg vragen, maar ik leer elke keer bij.”
Ineke: “De Hoeksteen had een tijd geen vertegenwoordiging. We vertrouwden toen sterk op de kennis en kunde van de ‘mensen van de AK’, maar ik ben gaan inzien dat we zelf deze mensen zijn.”
Jaap: “Tegelijkertijd is het niet zo dat in de AK wordt besloten voor de wijkgemeenten. Elke wijk behoudt haar eigen kleur en inbreng. Sommige onderwerpen vragen om uitgebreid gesprek, omdat ze vaak complexer blijken dan ze op het eerste gezicht lijken en uitgroeien tot visievormende thema’s.”
Ineke: “Juist de verschillende kleuren maken samen een mooi geheel. Zonder deze samenwerking mis je een stukje wederzijdse inspiratie. Samen hoeven we niet telkens hetzelfde wiel uit te vinden.”
Wat gaan jullie doen als scriba en een assessor?
Ineke: “Als scriba ben je eigenlijk de secretaris, de spin-in-het-web. Ik bereid vanaf nu de vergaderingen voor en houd de stukken bij, verzorg mailcontact en verslaglegging.”
Jaap: “Ik ben vervanging voor de voorzitter of de scriba. Deze rollen vragen ook om soms boven de vraagstukken te kunnen staan.”
Ineke: “Assessor betekent ‘’ernaast zitten‘, of ‘bij-zitten’. Zo zie ik ook mijn rol als scriba. Ik wil eerst luisteren naar wat anderen vinden voordat ik zelf meepraat.”
Jaap: “Als dat ook mijn taak is, dan moet ik dat nog leren. Het is mijn valkuil om te gaan sturen en al besluiten te nemen. In deze rol mag ik wat meer afwachten, eerst de wijkgemeenten hun gedachten laten vormen. En soms mijn eigen mening bijstellen.”
Wat is het grootste voordeel van de samenwerking van de kerken in de PGA?
Ineke: “We hebben gezamenlijke projecten, zoals de stadsdominee en de diaconale medewerker, en we zijn betrokken het straatpastoraat, om maar wat voorbeelden te noemen. We kunnen meer samen dan wanneer we allemaal aparte kerken waren gebleven.”
Jaap: “Het gaat om synergie over de wijken heen, zo zie ik het tenminste. De wijken richten zich op hun eigen doelstellingen, terwijl we als PGA kijken hoe we elkaar verder kunnen versterken.”
Ineke: “Naast investeren in de samenwerking, levert het ook veel op. Juist omdat er in de bestuurslagen meerdere meningen zijn over een onderwerp, kun je je als wijkgemeente beter voorbereiden op vraagstukken.”
Jaap: “Het is een soort paraplu waaronder we allemaal schuilen. Ik heb het verleden jaar meerdere onderwerpen meegenomen als inspiratie naar mijn eigen wijkgemeente. We hebben samen veel kennis in huis.”
Heb je een wens voor de PGA?
Ineke: “Persoonlijk ben ik heel blij dat er steeds meer samenwerking is op jeugdwerk. De kerkrentmeesters doen analyses met de Commissie Gebouwen om te kijken wat toekomstscenario’s zijn. De demografie van een kerk verandert ook soms heel snel. Toen mijn dochter jong was, was er een florerende soos in De Hoeksteen. Vijf jaar later, toen mijn zoon die leeftijd had, was het veel minder.”
Jaap: “Zelf wens ik dat we mogen groeien. We willen allemaal vertegenwoordigd zijn in onze wijk. Die zichtbaarheid doen we nu vrijwel op onszelf. De gezamenlijke uitstraling naar buiten kan beter.”
Ineke: “Ik hoop dat we de rest van Amersfoort kunnen blijven inspireren en enthousiasmeren voor de kerk. We hadden eens een kind dat spontaan de kerk binnenliep en vroeg: wat doen jullie eigenlijk hier? Wat een geweldige vraag! We hebben toen een hele tijd zitten praten.”
Jaap: “Groei of krimp blijft een spannend thema voor kerken. Soms groeit de kerk ook plotseling weer. We blijven altijd hoopvol.”
Meer informatie
De PGA kent volgens de kerkorde twee belangrijke bestuurlijke organen: het College van Kerkrentmeesters en het College van Diakenen. Het College van Kerkrentmeesters beheert de financiën van de PGA, waaronder gebouwen en personeel. Kerkrentmeesters uit alle wijkgemeenten vormen samen dit college. Het College van Diakenen richt zich op zorg en ondersteuning voor mensen binnen én buiten de kerk. Ook dit college bestaat uit diakenen uit elke wijkgemeente.
Alles overkoepelend is er de Algemene Kerkenraad (AK). Hierin zitten de voorzitters van beide colleges, afgevaardigden van de wijkgemeenten en vertegenwoordigers van het ministerie en pastoraat. De AK bepaalt de koers van de PGA en ondersteunt de wijken. Het moderamen, een kleinere groep binnen de AK, bereidt de vergaderingen voor en regelt de dagelijkse gang van zaken.




